مطالبی در مورد کمبود آب!!!!

   آب  زیر بنای سلامتی و حیات انسان است . وقتی شیر آب را در خانه باز می کنید و آب سرد و زلالی جاری می شود ‍کمتر به کمبود آن فکر میکنید . 
متاسفانه 5/2 از مردم نیا از آب سالم محرومند . طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت روزانه 30 هزار نفر از مردم دنیا به علت کمبود آب سالم و بهداشتی میمیرند . در واقع مثل این است که در مجاورت و همسایگی من و شما هر روز مردم یک شهر 30 هزار نفری از فقدان آب بهداشتی جان می سپارند ! و برابر با آمار سازمان جهانی بهداشت 80%‌از بیماریهایی که مردم دنیا از آنها رنج می برند به طور مستقیم مربوط به عدم تامین آب بهداشتی و کافی است . خود ما بزرگترین دشمن خویش هستیم زیرا همین آب های موجود را نیز آلوده و غیر قابل استفاده می کنیم و یا این ماده با ارزش برای حیات را با مصرف بی رویه هدر می دهیم . این کار باعث تقسیم ناعادلانه آب برای بشر شده و هستی و تعدادی از افراد بی گناه را به خطر می اندازد .

روش های مصرف بهینه آب در خانه
--                                                                                                                        باهر دقیقه دوش گرفتن بین 20-40 لیتر آب مصرف می شود. 
بنابراین بهتر است زمان مورد نیاز برای دوش گرفتن را کاهش دهیم و استفاده از وان نیز ضروری است .
-- می توانیم با استفاده از لیوان آب ، دندانهای خود را مسواک بزنیم و هنگام مسواک زدن جریان آب را قطع کنیم .
هنگام وضو گرفتن شیر آب را بدون استفاده باز نگذاریم .
-- مواظب خرابی سیفون توالت ها باشیم  چون در صورت خرابی حدود 150 لیتر در شبانه روز آب هدر می رود .
-- چکه کردن و نشت آب از شیر و لوله ها موجب هدر رفتن مقدار زیادی آب در هر 24 ساعت می شود . پس همواره شیرها را بررسی کرده و در صورت خرابی در مورد رفع این مشکل و تعویض واشر آن ها اقدام نمائیم .
-- هنگام شستن میوه و سبزی شیر آب و راه خروجی ظرفشویی را بسته و آن را تا نیمه پر از آب نموده و سپس سبزی و میوه را در آن خیسانده و ضد عفونی نموده در پایان سبزی ها را با دوش مخصوص آبکشی کنیم .
-- ماشین لباسشویی را با حداکثر ظرفیت مورد استفاده قرار دهیم . به این معنی که هنگامی از آن استفاده کنیم که لباس به اندازه کافی جمع شده باشد و درنتیجه ماشین با ظرفیت کامل کار کند .
-- چند بطری آب آشامیدنی در یخچال بگذاریم تا ناچار نشویم شیر آب را برای خنک شدن باز گذاشته و مقدار قابل توجهی آب را هدر دهیم . استفاده از یخ نیز مفید خواهد بود .
-- باغچه را تنها در ساعات خنک روز آبیاری کنیم . این کار از رشد گیاهان انگلی جلوگیری می کند و تبخیر آب را به حداقل می رساند .

 

 

-- گذرگاه و پله ها را با جارو پاکیزه نگه داریم .  اگر این کار را با شیلنگ انجام دهیم مقدار زیادی آب به هدر خواهد رفت .
-- برای شستن اتومبیل از چند سطل آب به جای شیلنگ استفاده کنیم . 
-- کولر آبی را بازدید کنیم و در صورت اتلاف آب شیرهای شناور بادوام و محکم به کار ببریم . 
-- معمولاً کودکان بازی با آب را دوست دارند و مقدار زیادی آب را هدر می دهند . بنابراین توصیه می شود کودکان با آب بازی نکنند.  
-- در فصل تابستان و به خصوص در گرمترین ساعات روز که مصرف آب بیشترین حد خود را دارد سعی کنید مصارف غیر ضروری را کاهش دهید تا آب به همه تعلق گیرد و فشار آن کاسته نشده و یا قطع نگردد .
-- با استفاده از یک آجر و یا بطری ظرفیت سیفون و یا فلاش تانک توالت را کاهش دهیم .
-- آب را دور نریزید مگر اینکه مطمئن شوید دیگر نمی توان آن را مصرف کرد . مطمئناً مصرف بی رویه آب بی توجهی به دیگران و صرفه جویی به معنی مصرف متعادل است نه کاهش مصارف ضروری از همین امروز به فکر صرفه جویی در مصرف آب تصفیه شده باشیم و در پایان هر روز از خود بپرسیم که امروز چقدر صرفه جویی کردیم ؟

چه باید کرد ؟در مصرف آب تصفیه شده ، صرفه جویی نمایید که سایر هموطنان ما نیز بتوانند از آن استفاده نمایند زیرا مصرف بی رویه آب نه تنها بحران کم آبی را تشدید می کند ، بلکه موجب تولید فاضلاب بیشتری شده و مشکلات زیست محیطی و اقتصادی فراوانی را در دفع بهداشتی بودن آن اطمینان داشته باشید .
-- از آلوده نمودن آب رودخانه ها و سایر آب های سطحی به هر طریق ممکن بپرهیزد .
و به هیچ عنوان زباله و یا فاضلاب را به داخل آب ها نریزید .
-- از آب رودخانه ها برای آشامیدن استفاده نکنید  و در صورت نیاز آن را بجوشانید .
-- به جای استفاده از کودهای شیمیایی بهتر است از کودهای طبیعی ضد عفونی شده استفاده نمایید .
-- در مواردی که امکان پذیر است از وسایل کاهش دهنده مصرف نظیر شیرهای قطع و وصل ،‌ سر شیرهای پودر کننده و شیرهای فشار شکن استفاده نماییم .

الگوی مصرف

 آب مصرفی هر فرد در شبانه روز می تواند 150 لیتر باشد .

-- آبیاری باغچه و نظافت خانه                  10  لیتر

-- آشامیدنی                                          5   لیتر

-- پخت و پز                                            15  لیتر

-- لباسشویی                                        20  لیتر

-- دستشویی                                        30  لیتر

-- کولر و تهویه                                        5   لیتر

-- استحمام                                           50  لیتر

-- ظرفشویی                                         15  لیتر

 

/ 0 نظر / 19 بازدید